Comunicate

Comunicate de presă - Asociația CERC - Centrul European de Resurse Creative

Comunicat de presă / 15 noiembrie 2018

„JOC și LEGENDĂ” la final de implementare

Asociația CERC – Centrul European de Resurse Creative a finalizat implementarea proiectului „JOC și LEGENDĂ / 100%”, co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național, lansând în mediul online o resursă educațională care promovează patrimoniul cultural imaterial, anume jocurile copilăriei și legendele, alături de multiple alte resurse care pot sprijini cadrele didactice.

În contextul aniversării Centenarului, dar și ca urmare a faptului că anul 2018 a fost declarat de Comisia Europeană ca fiind anul promovării patrimoniului cultural („Patrimoniul cultural: unde trecutul întâlnește viitorul”), Asociația CERC – sprijinită de un grup de cadre didactice din București – a realizat o programă de curs, structurată pe 6 module (9 ore de formare) – care să poată fi utilizată de profesori în lucrul cu părinții copiilor de nivel primar (clasele I-IV).

Programa de curs are scopul de a forma competențe părinților pentru organizarea timpului liber, securizarea afectivă a copiilor și învățare prin intermediul jocurilor, urmărindu-se ca la finalul cursurilor părinții să știe care sunt caracteristicile jocurilor și legendelor și ce rol pot avea acestea în îmbunătățirea relației părinte – copil, în diverse contexte. La finalul cursului, părinții vor putea să aleagă jocuri și legende adaptate vârstei și contextelor și implicit, vor deveni promotori și „păstrători” ai patrimoniului cultural imaterial. Cursul a fost testat în cadrul unor ateliere derulate în școli, 95% dintre părinți fiind mulțumiți și foarte mulțumiți de participarea la proiect.

Materialul este dezvoltat astfel încât să fie ușor de replicat de către cadrele didactice și formatori, iar utilizarea acestuia, parțială sau totală, este liberă pentru activități non-profit. Rezultatul poate fi găsit pe platforma https://resurse.asociatiacerc.ro, alături de multe alte resurse care au stârnit până în prezent interesul a peste 8400 de persoane (vizitatori unici), fiind notate și aproape 7000 de descărcări ale resurselor educaționale deschise publicate pe platformă.

Din larga paletă a problemelor sociale cu care se confruntă România, securitatea emoțională a copiilor a devenit în ultimul timp una dintre priorități, în contextul în care datele oferite de Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție arată că 6 din 10 copii simt nevoia să petreacă mai mult timp cu părinții, deși doar mai puțin de un sfert dintre părinți cred că timpul petrecut cu cei mici este prea puţin. Pe măsură ce copilul crește, timpul petrecut cu părinții în timpul săptămânii și în weekend scade.

Proiectul „JOC și LEGENDĂ / 100%” s-a desfășurat în perioada martie – noiembrie 2018 și a urmărit promovarea elementelor de patrimoniu cultural imaterial, abordând o temă socială de interes – securitatea emoțională a copiilor.

Descarcă textul comunicatului: .docx.pdf
Descarcă resursa educațională dezvoltată de aici: .pdf

Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.

Distribuie daca ti se pare interesant
to top button